Pieniądze są dla Szkoły

Erasmus+ Partnerstwa strategiczne – współpraca szkół

Przedszkola i szkoły pragnące nawiązać współpracę z analogicznymi placówkami z Europy mają dziś możliwość sięgnąć nawet po 300 tys. euro na dwuletni lub 450 tys. euro na trzyletni projekt współpracy.

Od czego zacząć?

Pierwszy krok to upewnienie się, czy placówki pragnące stworzyć partnerstwo mogą aplikować o grant na „Partnerstwa strategiczne – współpraca szkół” w sektorze „Edukacja szkolna”. Uprawnione do tego są:

  • przedszkola,
  • szkoły podstawowe,
  • gimnazja,
  • szkoły średnie na poziomie drugiego stopnia (nie tylko licea, ale również m.in. szkoły zawodowe, technika, pod warunkiem że projekt dotyczy edukacji ogólnej).

Kolejny – rejestracja każdej z placówek w bazie ECAS oraz w Portalu Uczestnika i systemie URF. Należy to zrobić, korzystając z instrukcji zamieszczonych na stronie www.erasmusplus. org.pl w zakładce „Jak złożyć wniosek”. Instrukcje są dostępne również w języku angielskim.

Po zarejestrowaniu placówki i otrzymaniu numeru PIC oraz otrzymaniu informacji o numerach PIC partnerów jesteśmy gotowi, by stworzyć projekt spełniający kryteria programu i opisać go we wniosku. Do prawidłowego opracowania wniosku niezbędne jest zapoznanie się z instrukcją jego wypełniania. Oba pliki dostępne są na stronie programu w zakładce „Wnioski eForm”.

Plik wniosku należy otworzyć w programie Adobe Reader w jego najwyższej wersji. Formularz jest inter- aktywny, w kilku sekcjach „samowypełniający się”, jednak aby było to możliwe, podczas pracy nad wnioskiem musimy być połączeni z Internetem.

We wniosku występują dwa typy pól – szare i różowe z elementami czerwieni. Te pierwsze będą wypełniały się same, drugie – wymagają uzupełnienia.

[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.
 

STRONY PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 25  Strona 26  Strona 27  Strona 28  Strona 29  Strona 30

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

marzec - kwiecień | 2 (2) 2015
Konkursy nie dla szkół? A jednak…

Każdy dyrektor placówki oświatowej stara się rozszerzać jej działania statutowe. Poszukując źródeł finansowania swoich pomysłów, trafiamy często na konkursy, w których jako szkoła nie możemy bezpośrednio brać udziału. W niniejszym artykule przedstawimy sposoby na sięgnięcie nawet po te granty, które nie są przeznaczone wprost dla placówek oświatowych, natomiast cele, na które można pozyskać środki, zdecydowanie są dla szkoły interesujące.