Pieniądze są dla Szkoły

Stowarzyszenie przy szkole jako organizacja pożytku publicznego

Niniejszy artykuł kończy cykl tematów związanych z założeniem stowarzyszenia przy szkole lub przedszkolu. Kiedy stowarzyszenie już działa, warto uzyskać dla niego status organizacji pożytku publicznego. Wiążą się z tym konkretne korzyści. W artykule sprawdzamy, z jakimi prawami i obowiązkami jest ten status związany i jak się o niego ubiegać.

Jest to podstawowe pytanie, jakie najczęściej zadaje sobie „młode” stowarzyszenie. Czy wiąże się to z jakimiś przywilejami? Odpowiedź brzmi: tak. Posiadanie statusu organizacji pożytku publicznego (OPP) wiąże się z określonymi korzyściami, wśród których najatrakcyjniejszą jest pozyskiwanie 1% podatku. Najlepiej jeszcze na etapie organizacji stowarzyszenia zastanowić się, jakie wymagania należy uwzględnić w statucie, żeby w przyszłości móc ubiegać się o status OPP. Z chwilą uzyskania statusu OPP stowarzyszeniom działającym przy szkołach lub przedszkolach przysługują określone przywileje.

[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.
 

STRONY PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 32  Strona 33  Strona 34

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

styczeń - luty | 1 (19) 2018
Skąd pieniądze na sport? O konkursach, grantach i nie tylko

Szkoły, szkolne kluby sportowe, a nawet indywidualni trenerzy – wszyscy mogą sięgać po dodatkowe środki na sport. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. W artykule przedstawiamy 9 programów, z których można finansować budowę boisk, zakupy sprzętu sportowego oraz organizację zawodów i turniejów sportowych.

styczeń - luty | 1 (19) 2018
Poznajmy duńską Fundację VELUX

To mało znane źródło funduszy od kilku lat przekazuje granty polskim organizacjom. Warto zwrócić uwagę na tę Fundację ponieważ proces aplikowania jest w niej wyjątkowo prosty, zaś sama fundacja jest gotowa udzielić wysokich grantów. Dla Polski Velux przewiduje głównie dwie możliwości pozyskiwania środków: konkursy grantowe ogłaszane okazjonalnie, z określoną problematyką projektów - najczęściej wokół grup defaworyzowanych oraz stałe dotacje na projekty społeczne.