Pieniądze są dla Szkoły

Pięć palców u każdej dłoni, czyli jak wybierać koordynatora projektu

Żaden projekt nie może się odbyć bez koordynatora. Można powiedzieć, że jest on kluczową osobą w projekcie. Od jego pracy zależy powodzenie przedsięwzięcia. Jakie cechy powinna mieć osoba powołana do pełnienia tej funkcji?

Koordynator to osoba, która przez cały czas widzi cel projektu, a przeszkody i niepowodzenia traktuje jak trampolinę do osiągnięcia zamierzonego efektu. Nigdy nie traci celu z oczu – nawet za cenę poświęcenia swoich obowiązków, działań, przywilejów, a czasami nawet profitów.

Jest to bardzo cenny członek zespołu projektowego, który działa jak klej, zespalając wszystkich. Dba o szczegóły, nieustannie motywując do wysiłków prowadzących do osiągnięcia celu.

Doskonale zna harmonogram działań i czuwa nad jego realizacją. Równie dobrze zna ludzi i ich zadania w projekcie. Pilnuje wszystkich i wszystkiego, by szło zgodnie z planem. Jeśli trzeba, poświęci się i będzie uzupełniać braki zespołu, by w konsekwencji doprowadzić projekt do szczęśliwego finału.

NIE JEST WSZECHWIEDZĄCY

Koordynator nie jest osobą, która potrafi wszystko zrobić najlepiej. Potrafi wiele i prawie wszystko, ale wie przy tym, że są tacy, którzy są bardziej utalentowani od niego i dla dobra projektu będzie lepiej, jeśli oni to zrobią.

Nie jest osobą powołaną do podejmowania ostatecznych decyzji, co czasami sprawia mu problem – bywa, że ciężko mu się z tym pogodzić. Robi to jednak dla dobra przedsięwzięcia, w którym bierze udział.

W zespole gotowym do realizacji projektu wyróżnia się dziewięć ról, które muszą zostać odegrane, aby projekt zakończył się sukcesem. Jak wynika z badań dra Raymonda Mereditha Belbina, każdy z ludzi potrafi się wcielić w 2–3 role zespołu projektowego, z czego jedna będzie jego rolą dominującą. Oczywiście te role są sobie bliskie i odpowiadają naturalnym i wrodzonym cechom osobowości danego człowieka. Badając różne zespoły w Wielkiej Brytanii, Belbin określił role członków zespołu, które są obecne i potrzebne w każdej grupie powołanej do osiągnięcia jakiegoś celu.

[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.
 

STRONY PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 39  Strona 40  Strona 41  Strona 42  Strona 43

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

lipiec - sierpień | 3 (21) 2018
Stypendia dla świeżo upieczonych studentów

Rynek dotacji dla edukacji jest zróżnicowany. Wśród wielu celów, które chcą wspierać donatorzy, są również potrzeby absolwentów szkół średnich, którzy właśnie dostali się na studia. Przedstawiamy kilka źródeł, które mogą wesprzeć naszych uczniów.

lipiec - sierpień | 3 (21) 2018
Zmieniaj świat. Budimex 50 lat

W konkursie „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat” nagrodą jest realizacja projektu o wartości od 400 do 500 tys. zł plus VAT. Organizacje i inicjatywy, które zajmą II oraz III miejsce, otrzymają nagrody w kwocie odpowiednio 45 tys. zł i 35 tys. zł na działalność statutową. Dodatkowo internauci wybiorą projekt, który otrzyma 20 tys. zł – również na działalność statutową.