Pieniądze są dla Szkoły

Dzięki stowarzyszeniu możemy o wiele więcej!

Od kiedy zostałam dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem, poszukiwałam sposobów, aby szkoła dawała dzieciom coraz więcej. Zaczęliśmy też otwierać się na społeczeństwo, pokazywać się w środowisku lokalnym. Wielu osobom podobało się to, co robiliśmy. Mogliśmy też liczyć na pomoc postronnych osób, które zaczęły zupełnie inaczej postrzegać naszych podopiecznych – dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

To spowodowało, że chcieliśmy odwdzięczyć się jakoś naszym darczyńcom, ludziom otwartego serca. Wpadłam na pomysł wykonania statuetki w kształcie otwartego serca. Ostateczny wzór zawdzięczamy córce jednej z nauczycielek, która dopasowała ją trochę do logotypu szkoły (dziewczynka z koniczynką). Statuetek w kształcie serca jest mnóstwo, dlatego pomysł z otwartym sercem i wystającym kwiatkiem, koniczynką na szczęście, symbolizował nie tylko otwarte serce, ale i zwykłą dziecięcą radość. Nazwaliśmy ją Statuetką Otwartego Serca i do dziś wręczamy wyjątkowym ludziom. Nasze zaangażowanie spowodowało, że faktycznie szkoła rozwinęła swoją działalność. Ponadto odpowiedzią na pracę coraz lepiej wykwalifikowanej kadry było zaangażowanie wspaniałych rodziców, którzy na każdym kroku oferowali swoją pomoc i włączali się w życie szkoły. Z drugiej strony pojawiły się nowoczesne metody pracy i terapii, na które brakowało środków w budżecie szkoły.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.
 

STRONY PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 14

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

lipiec - sierpień | 4 (16) 2017
Stowarzyszenie lekarstwem na skuteczne sięganie po darowizny

Pozyskanie zewnętrznych funduszy na rozwój szkoły może odbywać się w ramach programów ogólnokrajowych, regionalnych lub lokalnych. Środki finansowe można uzyskać także od organizacji pozarządowych (NGO), ze zbiórek publicznych, ale przede wszystkim z darowizn od firm i osób prywatnych. Nie zawsze jednak środki darowane szkole pozostaną na jej koncie. W wielu przypadkach będą musiały być przekazane do organów prowadzących. Tylko szkoły, które dysponują wydzielonym rachunkiem dochodów, będą mogły realnie skorzystać ze wsparcia.

lipiec - sierpień | 4 (16) 2017
Czy da się zmotywować każdego?

W dzisiejszych czasach – czasach mówców motywacyjnych, którzy w doskonały sposób potrafią tak przemówić do ludzi, że nie pozostaje nic innego jak tylko wyjść z sali i zrobić to, do czego jesteśmy nakłaniani – wydaje się, że zmotywować do działania da się każdego. Wiemy jednak doskonale, że wokół nas są również ludzie, których próbujemy zmotywować do pewnych działań, pracy oraz rozwoju i okazuje się, że nic się nie zmienia. Czy jest jakiś klucz, który może pokazać nam, że danej osoby nie da się zmotywować? A może jest jakaś granica, po przekroczeniu której każdy motywujący wiedziałby z całą pewnością, że nie ma co więcej tracić czasu, bo tej osoby nie da się zmotywować? Co świadczy o tym, że motywacja będzie skuteczna lub nie? Czy da się to stwierdzić?