Pieniądze są dla Szkoły

100% kreatywności przy realizacji projektu filmowego „ZA (kręceni) Biadaczanie”

O programie Bank Ambitnej Młodzieży Fundacji BZ WBK rozmawiamy z Magdaleną Swobodzian – koordynatorką projektów w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Biadaczu

Jaka jest geneza realizowanego przez Was projektu filmowego?
Pracuję w gimnazjum jako bibliotekarka, a moja przygoda z mediami zaczęła się zupełnie niepozornie. Od sześciu lat prowadzę w szkole zajęcia dziennikarskie, a od trzech lat zajęcia filmowe. Pierwszy rok zajęć to oglądanie różnych gatunków filmowych, dyskusja o trudnych sprawach, wykonywanie plakatu filmowego. W kolejnym roku uczniowie sami zaproponowali nagrywanie. I tak się zaczęło… Pomyślałam, że warto zainwestować w naszą młodzież, bo ich satysfakcja z rozwijania swoich pasji sprawia, że i ja z przyjemnością wykonuję swoją pracę. Podobnego zdania była moja koleżanka, Małgorzata Subocz, która bardzo mi pomogła w realizacji projektu.

Powiedziała Pani, że najważniejszy jest pomysł na dobry projekt, a z Fundacją Banku Zachodniego można liczyć na pewny sukces. Dlaczego warto wziąć udział w programach grantowych Fundacji BZ WBK?
Fundacja Banku Zachodniego BZ WBK prowadzi dwa programy grantowe i w obu braliśmy udział. Kilka lat temu dostaliśmy dofinansowanie na realizację projektu „Coolturalni” z programu „Bank Dziecięcych Uśmiechów”, a w tym roku otrzymaliśmy dofinansowanie z programu „Bank Ambitnej Młodzieży” na projekt „ZA (kręceni) Biadaczanie”. W programach grantowych Fundacji BZ WBK można uczestniczyć dwa razy w roku. Należy zatem pilnować terminów, czyli od czasu do czasu wejść na stronę internetową instytucji. Sama aplikacja, która „przyjmuje” nasze zgłoszenie, jest bardzo prosta w obsłudze. Po pierwsze należy się zalogować do systemu wybranego programu bankowego. Jak już to uczynimy, musimy wypełnić online formularz projektu. Zadanie naprawdę nie jest trudne. Kiedy mamy już pomysł, to pozostaje nam tylko i wyłącznie opisać go według poszczególnych wytycznych. We wniosku wpisujemy: dane szkoły, liczbę uczestników projektu, harmonogram działań, czas realizacji, cel projektu, kwoty (np. zakupionego sprzętu) oraz dołączamy statut szkoły. Nawet nie musimy się zbytnio rozpisywać, ponieważ grantodawca narzuca liczbę znaków i aplikacja sama informuje nas, kiedy ją przekroczymy. Wpisujemy tylko najważniejsze informacje i wysyłamy także za pomocą aplikacji. Nie musimy nic drukować, stemplować. Formularz można wypełnić w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, zapisać kopię i wrócić do wypełniania za dwa dni. Kolejną zaletą jest samo rozliczenie się z Fundacją. I tu znowu nie musimy nigdzie jeździć. Rozliczamy się wyłącznie z faktur, które muszą być opisane, zeskanowane i za pomocą tej samej aplikacji wysłane do Fundacji. Nie musimy pisać żadnych sprawozdań, ewentualnie można podesłać zdjęcia. Mnie najbardziej podoba się czas realizacji, który ustalamy sobie sami. Nie musimy się stresować, że nie zdążymy. Swój projekt możemy realizować przez cały rok, a działania rozłożyć w czasie tak, żeby nie zaburzały nam one naszej codziennej pracy. Zachęcam do udziału, ponieważ nie musimy produkować dokumentów, formularz online można wypełnić w każdej chwili, aplikacja jest prosta w obsłudze, a rozliczenie to tylko formalność.

[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.
 

STRONY PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 36  Strona 37  Strona 38

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

maj - czerwiec | 3 (9) 2016
Jak zachęcić młodzież do wolontariatu?

Temat wolontariatu nie jest ani odkrywczy, ani innowacyjny. Ale taki właśnie jest sposób jego realizacji w formie projektu. Nasz projekt otrzymał dofinansowanie z programu „Z PZU po lekcjach”, w którym udział okazał się trudnym, lecz bardzo inspirującym doświadczeniem. Dlaczego? Bo wzięły w nim udział osoby zaangażowane w swoją pracę i niezwykle otwarte na oryginalne pomysły.

maj - czerwiec | 3 (9) 2016
Ekonomia od przedszkola – program „Przedsiębiorcze dzieci”

Dlaczego edukacja ekonomiczna małych dzieci jest ważna?
Na poziomie przedszkola temat edukacji ekonomicznej praktycznie nie występuje – nie uwzględnia go podstawa programowa przedszkola ani program studiów dla nauczycieli edukacji przedszkolnej. Pojęcia i wiedza o procesach ekonomicznych (pieniądze, kupowanie, oszczędzanie) nierzadko pojawiają się w edukacji dopiero około trzeciej klasy szkoły podstawowej lub później. Zapewne wynika to z przekonania, że świat pieniędzy jest dla małych dzieci za trudny, a decyzje związane z finansami podejmują jedynie rodzice. Tymczasem nawet już małe dzieci coraz częściej mają własne pieniądze: portal Ipsos Polska wskazuje, że dla dzieci w wieku 4-6 lat jest to przeciętnie ponad 20 złotych miesięcznie. Sabina Kołodziej z Akademii Leona Koźmińskiego, analizując wielkości kwot kieszonkowego i dostępność programów edukacji ekonomicznej, podkreśla, jak istotne jest wprowadzanie w zagadnienia ekonomii już od najmłodszych lat. Najlepiej, gdy odbywa się ono w sytuacjach znanych dziecku i z udziałem osób, które podejmują świadome i dobre decyzje finansowe. Wczesne wprowadzanie edukacji ekonomicznej przyczynia się do zwiększenia świadomości mechanizmów finansowych u młodzieży i może zapobiec podejmowaniu złych decyzji w życiu dorosłym.