Wydanie bieżące

Pieniądze są dla Szkoły

Za nami półmetek roku szkolnego, ale sami dobrze wiemy, że czas płynie bardzo szybko. Już niebawem wakacje – a podczas nich… No właśnie – co? W bieżącym numerze zachęcamy Państwa, aby szkoła w wakacje niekoniecznie była pusta. Pokazujemy, skąd i jak pozyskać środki, by zorganizować wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży, np. w ramach półkolonii. Jeśli ktoś ma apetyt na więcej, nic nie stoi na przeszkodzie – kolonie czy obozy również są w zasięgu ręki.

Nie przestajemy myśleć również o międzynarodowych spotkaniach naszych uczniów, mimo że termin aplikacji na „Współpracę szkół” w Erasmusie Plusie już minął. Przed nami jednak jeszcze dwa nabory wniosków o granty na „Wymiany młodzieżowe” – kwietniowy i październikowy. Pokazujemy Państwu czarno na białym, jak napisać wniosek, aby otrzymać środki. Mamy nadzieję, że zaowocuje to opracowaniem i złożeniem aplikacji.

Oprócz konkretnej porcji wiedzy chcielibyśmy Państwa również nieustannie inspirować i pokazywać, że pieniądze naprawdę są dla szkoły. Z życia wzięte przykłady przedstawiają nam dyr. Beata Lebek z Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem oraz Bogumiła Sajda z Poradni BeOPEN i jej zespół realizujący projekt „Z PZU po lekcjach”.

Aby nie przeoczyli Państwo żadnej szansy na pozyskanie środków – czy to na remont stołówki, czy stypendia dla uczniów – opracowaliśmy również obszerny materiał w dziale „Szukamy funduszy” oraz „Terminarz naborów” w II kwartale br.

Poza tym, jak Państwo widzicie, zmieniamy się! Począwszy od niniejszego wydania, magazyn zmienił formułę i zyskał 64 strony w odświeżonym layoucie i nowym formacie. Zależy nam na dostarczaniu naszym Czytelnikom obszernych i wyczerpujących materiałów w sposób, który pomoże na bieżąco śledzić możliwości pozyskiwania funduszy. Dlatego przedstawiamy Państwu także nowy portal www.pieniadzedlaszkoly.pl, na którym będziemy publikować najświeższe informacje pojawiające się pomiędzy kolejnymi wydaniami magazynu. Czasopismo będzie ukazywało się w rytmie kwartalnym. Na kolejnych stronach znajdą Państwo szczegółowy opis funkcjonalności nowego portalu.

Zapraszamy do lektury!

Zespół redakcyjny

wraz z redaktor naczelną

Anną Gadzińską-Kryjak

Lista Artykułów

Szukamy funduszy

Granty na aktywne wakacje

dr Małgorzata Kasperczakowa

Choć dopiero niedawno rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, wiemy dobrze, że czas w szkole mija szybko i wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Znam wielu dyrektorów i nauczycieli, którzy wcale nie chcą zamykać na ten czas swoich szkół – zdecydowanie bardziej woleliby zorganizować jakieś formy wypoczynku dla uczniów. Skąd jednak pozyskać na to środki? Zapewniam Państwa, że jeśli tylko znajdą się chęci, to znajdą się również finanse!

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Szukamy funduszy

Remont stołówek w czasie wakacji

Organizator konkursu skierowanego do szkół podstawowych znajdujących się na terenie Polski dąży do poprawy warunków wydawania posiłków w szkolnych stołówkach.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Szukamy funduszy

PAJACYK. Dożywianie w okresie wakacji letnich

Beneficjentami programu prowadzonego przez Polską Akcję Humanitarną są dzieci i młodzież do 18 . roku życia zagrożone wykluczeniem społecznym z powodu ubóstwa, niezaradności życiowej rodziców, niepełnosprawności lub innych przyczyn oraz organizacje prowadzące placówki wsparcia dziennego. Program realizowany jest za pośrednictwem organizacji prowadzących placówki wsparcia dziennego, którym przekazywane są środki finansowe na dożywianie.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Szukamy funduszy

Na 100-lecie niepodległości „Ojczyzna wokół nas”

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zaprasza dotychczasowych beneficjentów programu „Równać szanse” do udziału w specjalnym konkursie, którego celem jest wsparcie projektów młodzieży służących uczczeniu stulecia niepodległości Polski.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Szukamy funduszy

Infrastruktura z Kulczyk Foundation

W każdym roku kalendarzowym odbywają się dwie edycje Konkursu Grantowego Kulczyk Foundation. Pierwszy nabór w 2018 r. trwa do 30 czerwca

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Szukamy funduszy

Stypendia z Fundacją „Przyjaciółka”

Fundacja przyznaje stypendia przede wszystkim dzieciom, które wychowują się w domach dziecka, rodzinnych domach dziecka i rodzinach zastępczych. Jest to pomoc przyznawana za wysokie osiągnięcia w nauce oraz za inne wybitne osiągnięcia.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Szukamy funduszy

„Szybkie granty” Stały nabór wniosków do Funduszu Obywatelskiego

Szybkie granty z założenia są niewielkie – do 3 tys. zł – i wspierają działania obywatelskie tworzone w reakcji na bieżące wydarzenia. Temat musi zawierać się w co najmniej jednym z czterech obszarów: ochrona integralności i praworządności działania instytucji publicznych, ochrona praw obywatelskich i wartości konstytucyjnych, prowadzenie otwartych procesów konsultacji w ważnych sprawach publicznych, przeciwdziałanie przemocy w życiu publicznym.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Fundusze pod lupą

Fundusze Norweskie już wkrótce!

Joanna Walentynowicz, PMP®

W październiku 2017 roku zakończyły się negocjacje dotyczące uruchomienia III edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce. Obecnie trwają prace u operatorów programów prowadzące do określenia szczegółowych obszarów, które będą wspierane w ramach danego programu, oraz zasad prowadzenia naboru wniosków. Kiedy dokładnie te prace przygotowawcze się zakończą, nie wie na pewno nikt. Ale już teraz na stronie programu www.eog.gov.pl znajdujemy deklarację, że pierwsze konkursy w ramach programu mogą zostać ogłoszone już w drugiej połowie roku 2018. Spójrzmy zatem na kilka informacji o zbliżającej się III edycji programu.

Wniosek krok po kroku

Piszemy wniosek na działania sportowe

Joanna Walentynowicz, PMP®

Zbliża się wiosna. Wraz z nią będziemy mogli coraz więcej czasu spędzać na dworze i podejmować różne aktywności sportowe. Warto zachęcić do tego również uczniów placówek szkolnych czy wychowanków organizacji, w których Państwo działają. Czy jednak uda się pozyskać środki zewnętrzne na takie działania? Oczywiście że tak. Takich źródeł można z całą pewnością znaleźć wiele (kilka naszych propozycji znajdą Państwo na stronach 4–7). By Państwu ułatwić pracę nad potencjalną aplikacją, dziś pokażemy przykładowy wniosek dotyczący aktywizacji sportowej. Pomoże to Państwu wyobrazić sobie, jak należy zorganizować prace i jak ostatecznie może taki opis wyglądać.

Focus na projekt

„Dzieci i młodzież z Suchego Lasu rozwijają swoje skrzydła”

„Dzieci i młodzież z Suchego Lasu rozwijają swoje skrzydła” to projekt, który zakończył się sukcesem. Jego autorzy dzielą się z nami nie tylko szczegółami inicjatywy sfinansowanej przez Fundację PZU, ale zdradzają też działania zza kulis projektu i odpowiadają na nurtujące pytania.

inspiracje

Pieniądze naprawdę są dla szkoły!

Beata Lebek

O tym, jak wiele źródeł finansowania jest poza szkołą i jak efektywnie z nich korzystać, rozmawiamy z Beatą Lebek, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem (woj. wielkopolskie).

Erasmus +

Wymiany w Erasmusie tylko dla szkół?

dr Małgorzata Kasperczakowa

Za nami żmudne prace nad wnioskami o wymiany w ramach „Współpracy szkół” w Programie Erasmus+. Składaliśmy je do 21 marca. Mimo że aplikacje te można wysyłać tylko raz do roku, nie jest to ostatnia okazja do zdobycia środków na spotkania naszych uczniów z ich rówieśnikami z Europy. Do 26 kwietnia przyjmowane są wnioski w sektorze „Młodzież” na projekty wymian. Nie wytracajmy zatem energii! Poznajmy zasady, opracujmy formularz i zaaplikujmy o środki jeszcze przed wakacjami. Kto nie zdąży, będzie mógł złożyć aplikację w naborze zaplanowanym na jesień.

Erasmus +

Wymiany szkolne w innej odsłonie

dr Małgorzata Kasperczakowa

Zielona lub biała szkoła? Wycieczka klasowa? Obóz? Działania te zwykle finansują rodzice. A gdyby tak opłacić je z Programu Erasmus+ i w dodatku zapewnić uczniom możliwość spędzania czasu w międzynarodowym gronie rówieśników?

zmieniamy się dla Was!

Nowa strefa premium online

Równlegle ze zmianą formuły magazynu pracujemy nad nową odsłoną funkcjonalności dostępnych na stronie www dla subskrybentów prenumeraty profesjonalnej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Czytelników, żeby na bieżąco śledzić możliwości pozyskiwania funduszy i od razu informować o pojawiających się konkursach, przedstawiamy nowy portal www.pieniadzedlaszkoly.pl, na którym będziemy publikować najświeższe informacje pojawiające się pomiędzy kolejnymi wydaniami magazynu.