Wydanie bieżące

Pieniądze są dla Szkoły

Podróże kształcą!

I to właśnie podróże powinny zajmować nam teraz myśli. Dlaczego? Ponieważ to teraz jest czas na przygotowanie się do naboru wniosków w Programie Erasmus+. Pora więc zacząć myśleć o projektach, które chcielibyśmy sfinansować z tego źródła. Widzimy Państwa ogromne zainteresowanie Erasmusem+, dlatego od bieżącego numeru będzie on stale gościł na naszych łamach. Projekty i zarządzanie nimi, raportowanie i rozliczanie – przez te i inne kwestie poprowadzą nas eksperci znający Erasmusa „od podszewki”. Oprócz tego Programu mamy jeszcze inne, jak np. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży czy Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, przedstawione na kolejnych stronach magazynu. Możemy zatem podróżować w dowolnym kierunku i czerpać z tych doświadczeń pełnymi garściami.

Zanim w te podróże wyruszymy, wystartujmy w konkursach, które oferują nam szeroki wachlarz nagród – od pieniężnych, przez remont szkolnych toalet, na wycieczkach dla uczniów i nauczycieli skończywszy.

Warto również przygotować się do innych projektów – w partnerstwach z uczelniami wyższymi czy organizacjami pozarządowymi. Mogą one mieć różną postać, zawsze jednak poszerzą nasze doświadczenie i zwiększą „trwały osad”, zostawiając w naszych placówkach np. wyposażenie zakupione w ramach projektu. Kto nie będzie działał, ten nie będzie miał – nagrody, dotacje i granty nie przyjdą do nas same. W staraniach tych nie jesteście Państwo jednak sami - zawsze bowiem możecie liczyć na nasz magazyn „Pieniądze są Dla Szkoły”.

W imieniu całego zespołu –

dr Małgorzata Kasperczakowa

redaktor prowadząca

Lista Artykułów

Szukamy funduszy

Moja Mała Ojczyzna Konkurs Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego

„Moja Mała Ojczyzna” to program grantowy skierowany do wszystkich aktywnych osób, którym zależy na miejscowości, w której żyją, i którzy mają pomysł, jak ją zmieniać. Fundacja, udzielając finansowego wsparcia, chce zaktywizować lokalne środowiska do działań – wśród nich również szkoły, przedszkola czy NGO.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Szukamy funduszy

Projekt z klasą!

„Projekt z klasą” to dobrze znany konkurs – ma już swoją ósmą edycję. W tym roku zaproszenie do udziału kierowane jest do nauczycieli klas IV–VII w szkołach podstawowych oraz nauczycieli wszystkich klas w szkołach ponadpodstawowych (gimnazja, licea, technika, szkoły branżowe i zawodowe).

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Szukamy funduszy

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Projekty wymian dla szkół i NGO

Jeśli polska i niemiecka młodzież w wieku do 26 lat chciałaby ze sobą współpracować podczas wymian, może skorzystać ze środków programu „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”. Dotację można otrzymać również na współpracę z trzecim krajem. Oprócz wymian dotowane są również inne projekty. Przyjrzyjmy się bliżej tym możliwościom.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Terminarz naborów

Skąd pieniądze w IV kwartale 2017 r.?

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Fundusze pod lupą

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Poradnik przyszłego beneficjenta

Joanna Walentynowicz, PMP®

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich to program, który znają prawie wszystkie polskie organizacje pozarządowe – zarówno te, które działają przy naszych szkołach i przedszkolach, jak i te, które nie są z nimi powiązane. Wielu z nas już o nim słyszało, ale niewielu udało się pozyskać z niego fundusze… I rzeczywiście: to program cieszący się dużą popularnością. Przyzwyczailiśmy się do tego, że konkursy w ramach FIO są ogłaszane w IV kwartale roku kalendarzowego. Czy tak będzie i w tym roku? Na jakie projekty możemy pozyskać środki z programu? Jak przygotować się do konkursu? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące konkursu.

Partnerstwo dla pieniędzy

Wspólne projekty z uczelniami wyższymi? To możliwe!

Dawno nie zaglądaliśmy do funduszy strukturalnych UE. Wiem, że wielu z Państwa skutecznie radzi sobie z ich pozyskiwaniem, ale niektórych z Czytelników sama myśl o nich napawa przerażeniem. I rzeczywiście: nie jest to najłatwiejszy kawałek chleba. Dlatego dziś przyjrzymy się dwóm konkursom, które umożliwią samorządom (a przez nie również placówkom oświatowym) oraz organizacjom pozarządowym udział w projektach unijnych – mimo że nie będą one wnioskodawcami.

Poradnik dyrektora

Prowadzenie dokumentacji stowarzyszenia przy szkole

Dariusz Skrzyński

Po rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną a wraz z tym nie tylko prawo pozyskiwania funduszy z różnych źródeł na cele statutowe, lecz także określone obowiązki. Należy pamiętać m.in. o cyklicznych obowiązkach tworzenia określonej dokumentacji.

Wartościowo, choć bezgotówkowo

Chcesz mieć wzorową łazienkę? Zaplanuj swój udział w konkursie!

Jeśli chcesz, aby Twoja szkoła zawalczyła o remont szkolnej toalety, zarejestruj ją w programie „Wzorowa łazienka” i zachęć uczniów do tworzenia prac plastycznych, które będą odzwierciedleniem nazwy programu.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Wartościowo, choć bezgotówkowo

Zdrowe – nietrudne. Konkurs dla klas I–III szkół podstawowych z nagrodami dla placówki, klasy i nie tylko…

Konkurs, a raczej kilka konkursów, o których napiszemy poniżej, pod hasłem „Zdrowe – nietrudne” organizuje firma Kupiec Spółka, producent m.in. wafli ryżowych i kukurydzianych. Zyskać może tu każdy – szkoła, nauczyciel z uczniami, a nawet rodziny uczniów.

W strefie online Prenumeraty PREMIUM zamieściliśmy także:

Erasmus +

Idzie nowe z Erasmusem Plusem

dr Małgorzata Kasperczakowa

Ogłoszono „Przewodnik po Programie Erasmus+ na rok 2018”. Co to dla nas oznacza? Dzięki temu wiemy, jakie zasady będą obowiązywać wnioskodawców od stycznia. Jest wiele korzystnych zmian, a najważniejsza z nich to budżet dla Polski większy w porównaniu z zeszłorocznym aż o 200 mln euro.