Pieniądze są dla Szkoły

Młodzieżowy Budżet Obywatelski

Praktyka samorządów, które zdecydowały się skorzystać z tej formy demokracji uczestniczącej, zaskakuje różnorodnością przedsięwzięć podejmowanych przez młodzież. Uczniowie chcą zmieniać otaczającą ich rzeczywistość, stąd często beneficjentem młodzieżowego budżetu jest szkoła.

CZYM JEST (MŁODZIEŻOWY) BUDŻET OBYWATELSKI?

Budżet obywatelski (partycypacyjny) to proces, w którym to mieszkańcy decydują, na co wydawane są pieniądze z budżetu gminy. Wszyscy płacimy podatki, które zasilają budżet i mamy prawo decydować o tym, na co zostaną wydane nasze pieniądze. Władze powinny dawać mieszkańcom możliwość zaspokajania ich zbiorowych potrzeb na najniższym szczeblu samorządu, bo łatwiej zdecydować, co na osiedlu wymaga zmiany, rozmawiając z sąsiadami, niż patrząc na to samo miejsce z perspektywy całego miasta. W Polsce podstawą dla wdrażania budżetu partycypacyjnego są przepisy ustawy o samorządzie gminnym. O ile konsultacje społeczne nie obligują władz do wzięcia pod uwagę ich wyników, o tyle budżet partycypacyjny w swej istocie jest mechanizmem, w którym decyzje mieszkańców są wiążące.
Młodzieżowy Budżet Obywatelski (MBO) to nic innego jak proces, w którym to najmłodsi mieszkańcy gminy decydują, na co wydane zostaną pieniądze z budżetu. To rozwiązanie dodatkowo wzmacnia wiele sfer edukacyjnych młodego człowieka, ukazuje mu możliwość współdecydowania o zmianie fragmentu rzeczywistości wokół niego. Pozostawanie biernym uczestnikiem wydarzeń to stały problem społeczeństwa obywatelskiego, dlatego MBO może nauczyć także zawierania partnerstw na rzecz sprawy, która interesuje szersze grono obiorców. Podczas warsztatów przeprowadzanych z młodymi ludźmi można częstokroć usłyszeć od nich nienapawające optymizmem zdania typu „mój głos nic nie znaczy”, „beze mnie świat się nie zawali” czy „nikt nie będzie brał mojego zdania pod uwagę”. Uczestnictwo w decydowaniu ma znaczący wpływ na odkłamywanie tego stereotypu. Włączanie młodzieży w partycypację da efekt tylko wtedy, kiedy młody człowiek poczuje misję swojej aktywności. Kiedy miałby ją czuć, jeśli nie podczas realizacji swojego pomysłu lub pomysłu grupy znajomych?

[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.
 

STRONY PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 10  Strona 11  Strona 12  Strona 13

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

listopad - grudzień | 6 (12) 2016
Relacja z II Konferencji Pieniądze są dla szkoły

W dniach 20-21 października w Poznaniu odbyło się spotkanie konferencyjno- -warsztatowe w całości poświęcone tematyce zdobywania dodatkowych funduszy dla edukacji. Wydarzenie organizowała, jak dotychczas, redakcja magazynu Pieniądze są Dla Szkoły.