Pieniądze są dla Szkoły

Relacja z II Konferencji Pieniądze są dla szkoły

W dniach 20-21 października w Poznaniu odbyło się spotkanie konferencyjno- -warsztatowe w całości poświęcone tematyce zdobywania dodatkowych funduszy dla edukacji. Wydarzenie organizowała, jak dotychczas, redakcja magazynu Pieniądze są Dla Szkoły.

Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu dyrektorów i nauczycieli, którzy zjechali się dosłownie z całej Polski, szukając odpowiedzi na pytanie: Co zrobić, aby szkolne konto było zawsze pełne? Doświadczenie naszych gości w pozyskiwaniu dodatkowych funduszy dla szkoły czy przedszkola było różnorodne: od osób, które zastanawiały się, jak zacząć, po takie, które mają już na swoim koncie duże sukcesy. Bez względu jednak na bagaż doświadczeń każdy znalazł to, czego szukał.
Punktem wyjścia do rozważań oraz główną osią konferencji stał się nowy podział źródeł pozyskiwania funduszy przygotowany przez prelegentów (diagram).
Razem z naszymi ekspertkami wędrowaliśmy przez meandry zagadnień prawnych, formularzy, wymagań, zawiłości budżetowych. Poznawaliśmy program Erasmus+. Rozmawialiśmy o korzyściach, jakie dają fundusze strukturalne UE na lata 2014-2020 dla polskich placówek oświatowych. Omówiliśmy ofertę krajowych grantodawców, atrakcyjną w szczególności dla tych beneficjentów, którzy w temacie pozyskiwania funduszy dopiero stawiają pierwsze kroki. Dotknęliśmy również alternatywnych sposobów wspomagania szkolnego budżetu: fundraisingu i crowdfundingu. Ważnym tematem okazało się także diagnozowanie potrzeb placówki oraz przedstawienie sposobów na angażowanie kadry pedagogicznej i rodziców w przygotowywanie i realizację projektów. Szczególnie jednak poruszeni jesteśmy atmosferą, jaka panowała podczas spotkania. Cieszymy się, że mury Wyższej Szkoły Bankowej, partnera konferencji, stały się miejscem wymiany doświadczeń, dzielenia sukcesami, ale i śmiałych decyzji dotyczących wprowadzania zmian w szkołach. Wielu uczestników deklarowało, że od teraz zupełnie inaczej podejdzie do tematu poszukiwania dodatkowych środków, stawiając w centrum pomysły na wartościowe projekty, które przyniosą realną korzyść zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Trzymamy Państwa za słowo i zapraszamy do dzielenia się doświadczeniami na łamach magazynu.

Dziękujemy partnerowi Konferencji – Wyższej Szkole Bankowej oraz patronom merytorycznym: Fundacji Orange, Fundacji Nasza Ziemia, Fundacji Rozwoju Dzieci, Centrum PISOP, Stowarzyszeniu Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz platformie crowdfundingowej PolakPotrafi.pl.
Do zobaczenia w przyszłym roku!

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.
 

STRONY PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 17

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE