Bieżący numer

W bieżącym numerze

Podróże kształcą!

I to właśnie podróże powinny zajmować nam teraz myśli. Dlaczego? Ponieważ to teraz jest czas na przygotowanie się do naboru wniosków w Programie Erasmus+. Pora więc zacząć myśleć o projektach, które chcielibyśmy sfinansować z tego źródła. Widzimy Państwa ogromne zainteresowanie Erasmusem+, dlatego od bieżącego numeru będzie on stale gościł na naszych łamach. Projekty i zarządzanie nimi, raportowanie i rozliczanie – przez te i inne kwestie poprowadzą nas eksperci znający Erasmusa „od podszewki”. Oprócz tego Programu mamy jeszcze inne, jak np. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży czy Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, przedstawione na kolejnych stronach magazynu. Możemy zatem podróżować w dowolnym kierunku i czerpać z tych doświadczeń pełnymi garściami.

Zanim w te podróże wyruszymy, wystartujmy w konkursach, które oferują nam szeroki wachlarz nagród – od pieniężnych, przez remont szkolnych toalet, na wycieczkach dla uczniów i nauczycieli skończywszy.

Warto również przygotować się do innych projektów – w partnerstwach z uczelniami wyższymi czy organizacjami pozarządowymi. Mogą one mieć różną postać, zawsze jednak poszerzą nasze doświadczenie i zwiększą „trwały osad”, zostawiając w naszych placówkach np. wyposażenie zakupione w ramach projektu. Kto nie będzie działał, ten nie będzie miał – nagrody, dotacje i granty nie przyjdą do nas same. W staraniach tych nie jesteście Państwo jednak sami - zawsze bowiem możecie liczyć na nasz magazyn „Pieniądze są Dla Szkoły”.

W imieniu całego zespołu –

dr Małgorzata Kasperczakowa

redaktor prowadząca

Nr 6 listopad - grudzień 2017

Lista Artykułów


Moja Mała Ojczyzna Konkurs Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego

„Moja Mała Ojczyzna” to program grantowy skierowany do wszystkich aktywnych osób, którym zależy na miejscowości, w której żyją, i którzy mają pomysł, jak ją zmieniać. Fundacja, udzielając finansowego wsparcia, chce zaktywizować lokalne środowiska do działań – wśród nich również szkoły, przedszkola czy NGO.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:


Projekt z klasą!

„Projekt z klasą” to dobrze znany konkurs – ma już swoją ósmą edycję. W tym roku zaproszenie do udziału kierowane jest do nauczycieli klas IV–VII w szkołach podstawowych oraz nauczycieli wszystkich klas w szkołach ponadpodstawowych (gimnazja, licea, technika, szkoły branżowe i zawodowe).

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:


Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Projekty wymian dla szkół i NGO

Jeśli polska i niemiecka młodzież w wieku do 26 lat chciałaby ze sobą współpracować podczas wymian, może skorzystać ze środków programu „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”. Dotację można otrzymać również na współpracę z trzecim krajem. Oprócz wymian dotowane są również inne projekty. Przyjrzyjmy się bliżej tym możliwościom.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:


Skąd pieniądze w IV kwartale 2017 r.?

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Joanna Walentynowicz, PMP®


Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Poradnik przyszłego beneficjenta

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich to program, który znają prawie wszystkie polskie organizacje pozarządowe – zarówno te, które działają przy naszych szkołach i przedszkolach, jak i te, które nie są z nimi powiązane. Wielu z nas już o nim słyszało, ale niewielu udało się pozyskać z niego fundusze… I rzeczywiście: to program cieszący się dużą popularnością. Przyzwyczailiśmy się do tego, że konkursy w ramach FIO są ogłaszane w IV kwartale roku kalendarzowego. Czy tak będzie i w tym roku? Na jakie projekty możemy pozyskać środki z programu? Jak przygotować się do konkursu? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące konkursu.

Partnerstwo dla pieniędzy listopad - grudzień | 6 (18) 2017

Wspólne projekty z uczelniami wyższymi? To możliwe!

Dawno nie zaglądaliśmy do funduszy strukturalnych UE. Wiem, że wielu z Państwa skutecznie radzi sobie z ich pozyskiwaniem, ale niektórych z Czytelników sama myśl o nich napawa przerażeniem. I rzeczywiście: nie jest to najłatwiejszy kawałek chleba. Dlatego dziś przyjrzymy się dwóm konkursom, które umożliwią samorządom (a przez nie również placówkom oświatowym) oraz organizacjom pozarządowym udział w projektach unijnych – mimo że nie będą one wnioskodawcami.

Dariusz Skrzyński


Prowadzenie dokumentacji stowarzyszenia przy szkole

Po rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną a wraz z tym nie tylko prawo pozyskiwania funduszy z różnych źródeł na cele statutowe, lecz także określone obowiązki. Należy pamiętać m.in. o cyklicznych obowiązkach tworzenia określonej dokumentacji.

Wartościowo, choć bezgotówkowo listopad - grudzień | 6 (18) 2017

Chcesz mieć wzorową łazienkę? Zaplanuj swój udział w konkursie!

Jeśli chcesz, aby Twoja szkoła zawalczyła o remont szkolnej toalety, zarejestruj ją w programie „Wzorowa łazienka” i zachęć uczniów do tworzenia prac plastycznych, które będą odzwierciedleniem nazwy programu.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Wartościowo, choć bezgotówkowo listopad - grudzień | 6 (18) 2017

Zdrowe – nietrudne. Konkurs dla klas I–III szkół podstawowych z nagrodami dla placówki, klasy i nie tylko…

Konkurs, a raczej kilka konkursów, o których napiszemy poniżej, pod hasłem „Zdrowe – nietrudne” organizuje firma Kupiec Spółka, producent m.in. wafli ryżowych i kukurydzianych. Zyskać może tu każdy – szkoła, nauczyciel z uczniami, a nawet rodziny uczniów.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

dr Małgorzata Kasperczakowa


Idzie nowe z Erasmusem Plusem

Ogłoszono „Przewodnik po Programie Erasmus+ na rok 2018”. Co to dla nas oznacza? Dzięki temu wiemy, jakie zasady będą obowiązywać wnioskodawców od stycznia. Jest wiele korzystnych zmian, a najważniejsza z nich to budżet dla Polski większy w porównaniu z zeszłorocznym aż o 200 mln euro.

NEWSLETTER

Zapisz się i czytaj...

...najciekawsze artykuły, najnowsze informacje, wiadomości z branży