W latach 2015-2020 Polska będzie nadal ogromnym biorcą funduszy strukturalnych. Fundusze te będą możliwe do pozyskania za pomocą tzw. programów operacyjnych, z których część będzie miała zasięg krajowy, a część regionalny. W grupie tych ostatnich programów znajduje się 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) – każdy tworzony i zarządzany przez urzędy marszałkowskie poszczególnych województw.
W większości RPO projekty dla edukacji mogą być finansowane w ramach:
- osi priorytetowej dotyczącej edukacji – tu będzie możliwe finansowanie projektów miękkich,
- osi priorytetowej dotyczącej infrastruktury społecznej lub edukacyjnej – tu z kolei realizowane będą projekty twarde.
Chociaż w naszym kraju będzie działało 16 zupełnie niezależnych od siebie programów regionalnych, można znaleźć między nimi wiele podobieństw. Wynika to m.in. z tego, iż wszystkie RPO mają realizować te same cele tematyczne narzucone odgórnie przez Komisję Europejską. Jednym z takich celów jest cel tematyczny 10: Inwestowanie w kształcenie, szkolenie oraz szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności i uczenia się przez całe życie – wszystkie projekty edukacyjne możliwe do realizacji w ramach RPO wpisują się w ten cel. Podobieństwa wynikają także z konieczności zachowania zgodności RPO z dokumentami wyższego rzędu opracowanymi przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Dzięki tym podobieństwom możliwe jest zaprezentowanie Państwu wspólnych założeń dotyczących środków dla edukacji w RPO. Oczywiście co do szczegółów zasady wsparcia będą się od siebie różnić w poszczególnych województwach – informacji można szukać w dokumentach regionalnych.
RPO są finansowane z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), który umożliwia realizację projektów tzw. miękkich (tj. szkoleniowych, doradczych, na zajęcia edukacyjne itp.) oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), który wspiera realizację projektów infrastrukturalnych i inwestycyjnych (tzw. twardych).