Od 31 marca 2015 roku istnieje możliwość finansowania zajęć prowadzonych przez nauczycieli ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Nauczyciele realizują te zajęcia w ramach dotychczasowego stosunku pracy. W przypadku braku chętnych nauczycieli w szkole, w której realizowany jest projekt, do prowadzenia tych zajęć można zatrudnić nauczycieli spoza szkoły. Możliwość taka jest jednak obwarowana pewnymi przesłankami.
Geneza zmian
Aby zrozumieć genezę zmian, warto przypomnieć, jak wyglądały zasady zatrudniania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) w latach 2007-2013. Otóż dotychczas przepisy Karty nauczyciela (dalej KN) uniemożliwiały nauczycielom realizowanie w ramach stosunku pracy dodatkowych zajęć z uczniem wynikających z projektów i programów finansowanych środkami z budżetu Unii Europejskiej. W praktyce dużym problemem było wynagradzanie nauczycieli danej szkoły prowadzących jednocześnie zajęcia finansowane ze źródeł unijnych. Powstawał dylemat – czy godziny realizowane przez nauczycieli poza obowiązkowym tygodniowym wymiarem zajęć (wynikającym z arkusza organizacyjnego) traktować jak godziny ponadwymiarowe, czy też konieczne jest zawarcie umowy cywilnoprawnej z nauczycielem tej szkoły? Co zrobić, aby uniknąć podejrzeń o podwójne finansowanie? W związku z tym najczęściej przydzielanie nauczycielom prowadzenia tych zajęć wiązało się z koniecznością zawierania dodatkowych umów o charakterze cywilnoprawnym po przeprowadzeniu postępowań określonych w przepisach w sprawie zamówień publicznych. W wyniku powyższych działań zajęcia, które, co do zasady, miały uzupełniać ofertę szkoły i odpowiadać na potrzeby uczniów danej szkoły, mogły być realizowane przez osoby niepracujące z uczniami danej szkoły.
Na mocy nowelizacji z dniem 31 marca 2015 roku zmieniono ustawę z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty oraz ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela. Zdaniem MEN zajęcia prowadzone przez nauczycieli mają uzupełnić ofertę szkoły i odpowiadać na potrzeby uczniów danej szkoły.
Realizacja zajęć ze środków unijnych odbywa się na podstawie Karty nauczyciela lub Kodeksu pracy
Aktualnie kwestie zatrudniania nauczycieli przy realizacji zajęć w ramach projektów UE reguluje art. 35a Karty nauczyciela oraz art. 7e ustawy o systemie oświaty (dalej u.s.o.). W KN dodano przepis (art. 35a), zgodnie z którym nauczycielom prowadzącym zajęcia w projekcie UE będzie przysługiwało wynagrodzenie jak za każdą godzinę ponadwymiarową. Na wypadek, gdyby do prowadzenia zajęć dofinansowanych z UE potrzebna była jednak osoba z zewnątrz, umożliwiono w u.s.o. stworzenie podstawy do zatrudnienia w tym celu nauczyciela, który nie realizuje w tej szkole pensum – jest zatrudniany na podstawie Kodeksu pracy. Wprowadzona zmiana w u.s.o. ma specyficzny charakter. Wyrazem tego jest zmiana zapisu art. 5b u.s.o, zgodnie z którym prawa i obowiązki nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek określa ustawa – KN, z zastrzeżeniem art. 7e u.s.o. Dodany art. 7e u.s.o. stanowi swego rodzaju wyjątek od reguły, że wszelkie prawa i obowiązki nauczycieli (zwane pragmatyką zawodową nauczycieli) ujęte zostały w KN. W przeciwieństwie bowiem do zapisów art. 7 ust. 1a-1g u.s.o. ustawodawca nie posługuje się pojęciem „osoba” czy „asystent”, lecz „nauczyciel”.